نحوه انتخاب پمپ آبیاری مناسب کشاورزی: بسیاری از سیستم های آبیاری تحت فشار هستند و بنابراین به پمپ نیاز دارند. از آنجا که قلب اکثر سیستم های آبیاری پمپ است، انتخاب نوع صحیح پمپ برای سیستم آبیاری بسیار مهم است و باید تا حد امکان کارآمد باشد.

ملاحظاتی برای انتخاب پمپ آبیاری مناسب کشاورزی
انتخاب پمپ آبیاری بر اساس نوع پمپ و همچنین بر اساس رابطه ی بین کارایی پمپ و کل هد دینامیک (TDH ) با سرعت جریان ویژه است.

انواع پمپ آبیاری کشاورزی عبارتند از:
سانتریفیوژ (بالای سطح زمین)
توربین چاه عمیق
زیر آبی
پروانه ای
هنگام انتخاب پمپ آبیاری مناسب کشاورزی شرایط عملکرد پمپ را در نظر بگیرید از جمله:
نوع منبع آب
میزان جریان پمپاژ مورد نیاز (تعیین شده توسط سیستم آبیاری مورد نیاز)
هد مکش کلی (بالا بردن از سطح آب به پمپ مصرفی)
هد دینامیکی کلی (فشار کل تأمین شده توسط پمپ)
آب سطحی یا آب چاه منبع آب را برای شما مشخص می کند و در دسترس بودن آن توسط زمین شناسی محلی و شرایط هیدرولوژیکی تعیین می شود.

نوع سیستم آبیاری، فاصله از منبع آب و اندازه سیستم لوله کشی میزان جریان و هد دینامیک کلی را تعیین می کند.

انواع پمپ آبیاری کشاورزی و توضیحات آن‌ها:
پمپ های سانتریفیوژ سطحی
پمپ های گریز از مرکز در سطح زمین معمولاً برای منابع آب سطحی یا منابع آب زیرزمینی کم عمق استفاده می شوند. همچنین از آنها بعنوان پمپ تقویت کننده در خطوط لوله آبیاری استفاده می شود. قبل از اینکه بتوانند کار کنند باید آنها را پر از آب کنند یا “هواگیری” شوند. خط مکش و پمپ باید از آب پر شده و فاقد هوا باشند بنابراین اتصالات و اتصالات ضد هوا در لوله مکش مهم هستند.

پمپ های آبیاری مناسب کشاورزی از نوع سانتریفیوژ برای عملکرد افقی یا عمودی طراحی شده اند. افقی یا عمودی به جهت موتور و شافت محرک اشاره دارد، نه به پروانه. پمپ های سانتریفیوژ افقی متداول ترین نوع برای آبیاری هستند. آنها معمولاً هزینه کمتری دارند و به تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارند و نصب و بازرسی آنها برای نگهداری آسان تر از انواع دیگر است.

اگرچه پمپ های سانتریفوژ افقی self-priming در دسترس هستند، معمولاً پمپ هایی با هدف مخصوص هستند و در آبیاری کشاورزی استفاده نمی شوند.

پمپ های سانتریفیوژ عمودی می توانند نصب شوند بنابراین ورودی و پروانه همیشه در زیر آب هستند. هواگیری در این مورد غیرضروری است و آن را برای کاربردهای شناور مفید می کند. ویژگی self-priming در مناطقی که قطعی برق مکرر دارند یا در محورهای مرکزی هستند که راه اندازی مجدد خودکار عملکردی قابل برنامه ریزی است مفید میباشند. با این حال تعمیر و نگهداری بیشتر ممکن است لازم باشد زیرا یاتاقان ها دائما زیر آب هستند.

پمپ های توربین چاه عمیق
پمپ های آبیاری مناسب کشاورزی از نوع توربین چاه عمیق که در چاه های محفظه ای یا سطح آب زیر حد معمول پمپ گریز از مرکز قرار دارند، نیازی به هواگیری ندارند زیرا مکش آنها همیشه در زیر آب است. این پمپ ها به طور کلی از پمپ های سانتریفیوژ گران تر و بازرسی و تعمیر آنها دشوارتر است اما معمولاً کارآیی بیشتری دارند.

پمپ توربین شامل سه قسمت اصلی است: مجموعه هد پمپ که موتور را پشتیبانی می کند معمولاً چدن است و روی پایه نصب می شود. مونتاژ شافت و ستون و مونتاژ کاسه پمپ. شافت خطی روی پمپ توربین ممکن است روغن کاری شده با آب یا روغن باشد، اما اگر از آن برای تأمین آب خانگی یا دام استفاده شود، باید از پمپ روغن کاری شده با آب استفاده شود.

مجموعه هد پمپ همسویی بین پمپ و واحد قدرت را فراهم می کند.

اطمینان از اینکه چاه مستقیم است و مجموعه ستون پمپ به صورت عمودی تراز شده مهم است. نباید پوشش چاه را لمس کند. در صورت لمس شدن پوشش چاه، لرزش می تواند سوراخ هایی را در پوشش ایجاد کند و همچنین ممکن است باعث سایش بیش از حد تحمل شود. یک فونداسیون بتونی که به اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند محکم مجموعه ی هد را ببندد به نصب بدون دردسر کمک می کند.

پایه باید در هر طرف چاه 30 سانتی متر سطح تحمل داشته باشد. اگر چاه با شن بسته بندی شده باشد، 30 سانتی متر باید از لبه خارجی بسته بندی شن، اندازه گیری شود.

پمپ های زیر آبی
در کاربردهای آبیاری کشاورزی، پمپ شناور یک پمپ توربینی است که به موتور الکتریکی آب تنگ نزدیک می شود و شافت محرک دراز و نگهدارنده های حمل کننده را برای پمپ توربین چاه عمیق از بین می برد.

پمپ بالای موتور است و آب از طریق صفحه ای بین پمپ و موتور وارد پمپ می شود.

از آنجا که قطر موتورهای زیر آبی کمتر است بازده کمتری نسبت به پمپ های توربین گریز از مرکز یا چاه عمیق دارند.

اگر گردش آب در کنار موتور محدود یا ناکافی باشد ممکن است موتور بیش از حد گرم شود یا بسوزد.

طول لوله بالابر باید به اندازه ای باشد که مونتاژ کاسه و موتور را همیشه غوطه ور نگه دارد. همچنین، پوشش چاه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا آب بتواند از موتور عبور کند.

پمپ های زیر آبی که به عنوان پمپ آبیاری مناسب کشاورزی استفاده می شوند باید برق الکتریکی سه فاز داشته باشند و سیم کشی از پمپ به سطح باید ضد آب باشد و تمام اتصالات آن آب بندی شده باشند.

رعد و برق دلیل اصلی خرابی پمپ زیر آبی است، بنابراین محافظ باید وارد جعبه کنترل شود.

پمپ های شناور تقویت کننده ویژه طراحی شده می توانند به صورت افقی در یک خط لوله نصب شوند و اگر در نزدیکی یک مکان مسکونی استفاده شوند، برای کاهش صدا مناسب هستند. استفاده دیگر از شناورها به عنوان تقویت کننده در خط مکش پمپ های گریز از مرکز است که ممکن است سطح آب نوسان زیادی داشته باشد.

پمپ های پروانه ای
شرایط ارتفاع کم و دبی زیاد، پمپ های پروانه ای را می طلبد که دو نوع جریان محوری و مختلط هستند. پمپ جریان محوری از پروانه ای شبیه پیچ موتور قایق استفاده می کنند. در پمپ های جریان مختلط از پروانه های نیمه باز یا بسته که شبیه پمپ های توربین هستند استفاده می شود.

پمپ های آبیاری مناسب کشاورزی از نوع پمپ پروانه ای می توانند عمودی جهت گیری شوند مانند یک پانتون روی سکوی پمپاژ متحرک، اما برای کاربردهای کشاورزی به طور افقی روی تریلرها نصب می شوند. این کار به آنها اجازه می دهد تا به راحتی در خطوط لوله پمپاژ شوند و به منبع آب برگردانده شوند. در بسیاری از مزارع، از پمپ های پروانه ای برای پمپاژ تالاب های ذخیره زباله استفاده می شود و معمولاً از طریق قدرت برداشت تراکتورها تأمین می شوند.

از پمپ های پروانه ای نمی توان برای ارتفاع مکش استفاده کرد زیرا پروانه باید در زیر آب قرار گیرد و پمپ در عمق غوطه وری مناسب کار کند. به طور کلی، هرچه قطر پمپ بیشتر باشد برای جلوگیری از مکش هوا غوطه ور شدن عمیق تر لازم استنرژی الکتریکی سهولت یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *